Helyi műemlékvédelem alatt álló építmény. Mező Lászlónak, a Bátaszékkel szomszédos, közeli Alsónyék főjegyzőjének egykori családi kúriája volt. A település központjában kisvárosias hangulatot teremtő uradalmi épületekével ellentétben ezt a lakóhelyet jellegzetesen udvarházra emlékeztető stílusban építették meg. Hangulata jól egészíti ki a város épített környezetét.
Az 1892-ben épült ház műemlék. Hűen őrzi ma is eredeti küllemét. A cikádori apátsági romok feltárásából fakadó régészeti kiállítása nem csak kőtárként igen gazdag, fotók és illusztrációk a hely történetébe és az ásatási munkákba is bevezetnek. Keresztelőkút, több barokk szobor emeli a kiállítás rangját.
Az ország egyik legnagyobb régészeti magángyűjteményét a pályája elején mórágyi körzeti orvosként működő Dr. Csanády György hozta létre. Több évtizedes kitartó gyűjtőmunka eredménye a több tízezer darabból álló anyag.
A nagyvilág számára Eugene Zadorként ismert Zádor Jenő 1894. május 11-én Bátaszéken látta meg a napvilágot. Nemzetközi hírnév tekintetében a város legjelentősebb szülötte.
A városnak a cikádori apátságot alapító II. Géza királyról elnevezett gimnáziuma immár hosszú évek hagyományaként bonyolítja minden esztendőben a város kulturális életének egyik alapkövét jelentő Géza-napot.
A vaskorban már kelták lakták. Őket később a rómaiak leigázták, s a Provincia része lett. Az ókori Róma bukása után lakói hunok, avarok, szlávok, majd a magyarok voltak. A honfoglalás után a környező települések ide építettek közös templomot, mivel a környék központja volt a ciszterci monostor által. Tatárok és törökök dúlták fel, később a bencések ismét széki apátsági rangra emelték. A Habsburgok uralkodása alatt betelepített iparosok által indult fejlődésnek.