Ha a Bonyhádról Bátaszékre tartó közút alsóbörzsönyi szakaszán nyugat felé tekintünk, apró dombon láthatjuk meg a szabadon álló épületet, amely földszintes, téglalap alaprajzú és nyeregtetős kivitelezésű. Barokk stílusban az 1740-es években építették, amikor a Perczel család itt is birtokot szerzett.
A nyugati végfalával zártsorú beépítéshez illeszkedő, téglalap alaprajzú, emeletes, keleti homlokzata felett felülkontyolt nyeregtetős épület jelenlegi formáját feltehetően egy 18. századi, földszintes lakóház több periódusban történt átalakításával nyerte.
A polgári épületet 1800 körül emelték, és klasszicista stílusban készült el. A főépület utcai homlokzatát a 19. század második felében historizáló stílusban átalakították. Az 1964-es, majd az 1986-os évben felújították. A belsejét 1985-ben megváltoztatták. Az 1830 és 1840 közöttről való, vakárkádsoros, földszintes udvari mellékszárnyat 2003-ban elbontották, és a helyére 2003–2004-ben új udvari szárnyat emeltek.
Báró Nunkovits György építtette 1790 táján klasszicizáló késő barokk (copf) stílusban. A 20. század elejétől került a Honig család birtokába. A század folyamán azután négy ízben is felújították. Bonyhád főterének egyik kiemelkedő épülete, a főtér keleti oldalán szabadon áll.
a környezet tudatos építési munka eredményeként létrehozott, illetve elhatárolt épített (mesterséges) része, amely elsődlegesen az egyéni és közösségi lét feltételeinek megteremtését szolgálja; valamint az embert körülvevő környezet fenntar