Grábóci szerb ortodox búcsú

Grábóci szerb ortodox búcsú
A 18. század óta élő kulturális örökség bár történelmi jelentőségéből veszített, szakrális jelentősége napjainkig nagy, és kulturális látványosságként kiemelkedő.

A templomot Szent Mihály arkangyal tiszteletére szentelték fel, de fő ünnepe nem a templombúcsú lett, hanem a pravoszlávok júliusra átcsúszó Péter-Pál napja, ezt „zbor”-nak, összejövetelnek is nevezik. Korábban az ünnep vonzáskörzete Szálka, Alsónána, Medina volt, a 60-as évektől kezdett országos jelentőségűvé válni. Itt találkoznak a Magyarországon élő szerbek, illetve a 90-es években a délszláv háború elől menekült hívek. A búcsú istentisztelettel kezdődik, ószláv nyelven. A mise liturgikus elemekben igen gazdag. Az istentiszteletet körmenet követi, ennek során a halottak emlékére „koljivó”-t (édesített búzát), az élőknek kalácsot szentelnek, amit borral átitatva a hívők és látogatók közt szétosztanak. Az ünnepet estig tartó mulatság zárja, melyen a szerbek nemzeti táncát, a kólót járják.


A Tolna Megyei Értéktár Bizottság 2016-ban a Grábóci szerb ortodox búcsút kiemelt megyei értéknek, azaz Tolnaikumnak minősítette.

Galéria