Minden az értékgyűjtő mozgalomban gyökerezik: az értékhangoló és az értékvetélkedő programok, illetve a helyi identitás erősítésére szolgáló pályázat is. Összetett munka, amit a Tolna Megyei Önkormányzat végez az értékek megjelenítése, összegyűjtése és továbbörökítése érdekében. Ennek sikerességét is jelzi, hogy immár harmadik alkalommal került sor értékhangoló vetélkedőre, ezúttal Sióagárdon.
A művelődési ház megtelt diákokkal és tanárokkal, valamint olyan szakemberekkel, akik szívvel-lélekkel adták át tudásukat a népművészet területén. A két napos rendezvényen megyei vezetők, és a falu polgármestere üdvözölte a felsős és középiskolás tanulókat.
Az ifjú értékőrökbe vetett hittel fogalmazott úgy Fehérvári Tamás, hogy amit nem szívvel teszünk, az nem is lehet sikeres.
A fiatalok kulcsszerepet játszanak abban, hogy az értékek ne merüljenek homályba – jelentette ki dr. Gábor Ferenc megyei főjegyző. A megyei önkormányzat hivatalának vezetője az értékhangoló első – felső tagozatos diákoknak rendezett – napján mondott köszöntőt. Fontosnak vélte, hogy az ifjúság megismerje környezete értékeit, kulturális és épített örökségét, természeti értékeit. A vetélkedő ezt a célt szolgálja – húzta alá a főjegyző.
Sok visszatérő csapat jelent meg ismét, ami azt jelenti, hogy az iskolák és diákjaik is szívükön viselik a megye kincseinek sorsát – erről már Dr. Say István számolt be, aki a Tolna Megyei Értéktár Bizottság elnökeként már a kezdetektől fogva jelen van az értékhangoló- és vetélkedő eseményeken.
Tíz, illetve nyolc csapat nevezett, szerte a megyéből; Bonyhádról, Decsről, Dombóvárról, Dunaföldvárról, Gyönkről, Kölesdről, Őcsényről, Paksról, Szedresből, Szekszárdról, Tamásiból, Tengelicről is érkeztek.
Idén a megye népművészeti értékeit vesszük számba, a következő tanévben pedig a megye természeti értékei kerülnek terítékre – tájékoztatott az elnök. Fehérvári Tamás, a Tolna Megyei Közgyűlés elnöke a második napon köszöntötte a résztvevőket. Mint elmondta, a megye nagy örömmel, és annál nagyobb sikerrel végzi az értékgyűjtő munkát. Ígéretet tett, hogy a jövőben is kiemelt figyelem és támogatás övezi az értéktár mozgalomhoz kapcsolódó rendezvényeket. Köszönetet mondott a pedagógusoknak is, akik a diákoknak segítenek helytállni ebben a misszióban.
Gerő Attila Polgármester köszöntőjében kiemelte, mekkora bőség jellemzi a falut a népművészeti értékek terén. Kiváló és színvonalas rendezvénynek nevezte az értékhangolót, aminek büszke házigazdái lehetnek. A diákokat illetően reményét fejezte ki, hogy nem csak a hagyományőrzés, hanem az értékteremtés is megadatik nekik. Ez mozgat előre egy közösséget – zárta beszédét.
A délelőtt során előadások hangzottak el a népzene, néptánc, népviselet tárgykörben és a tárgyalkotók munkájáról, amelyet kiállítás és koncert is színesített. Délutánonként a Tolna Megyei Népművészeti Egyesület kézműves foglalkozásai keretében alkottak a gyermekek: volt csuhézás, szövés, hímzés és gyöngyfűzés. A gyerekek tesztfeladatokat kapnak, és értékfelterjesztés készítésébe is belekezdenek. (A tavalyi vetélkedőre elkészített javaslataik közül 9 megyei érték lett.)
A két nap alatt közel 80 fiatal vett részt a hangolón, hogy a tél végén megrendezendő értékvetélkedőn minél jobban szerepeljenek.
A programok „A helyi identitás és kohézió erősítése Tolna megye 8 településének irodalmi, képzőművészeti és zenei hagyományainak visszatanításával” című, TOP-5.3.1-16-TL1-2017-00002 azonosítószámú projekt keretében valósulnak meg három tanéven keresztül.