Alsónyéki Tájház

Alsónyék múltjáról és régmúltjáról ad hiteles betekintést a gyűjtemény. A település életét bemutató helytörténeti kiállítás a helyi értékeket gyűjtötte össze és tette láthatóvá a nagyközönség számára. A Tájház új kiállítási tere a Lengyeli Kultúra anyagából tevődik össze.

A Tájházat a község lakóinak adományából rendezték be a régi jegyzőlakásban, amely a falu egyik legszebb, gazdag polgári háza. A közel 100 éves épület nagyon jó állapotban van. A helytörténeti kiállítás 2002-re készült el.  A Szekszárdi Wosinsky Mór Múzeum munkatársai 2003-bana még hiányzó tárgyakkal kiegészítették és megfelelő színvonalú kiállítást hoztak létre.

Látható konyharészlet, szövést előkészítő és a szövés kellékei, szőlőműveléssel és halászattal kapcsolatos eszközök, földműveléssel és állattartással kapcsolatos használati tárgyak.

Megtekinthető sárközi szobabelső, melyben tulipános láda, vetett ágy és a híres sárközi népviselet is látható. Lányka, fiatalasszony, fiú, férfi viselet egyaránt megtekinthető. Láthatóak a sárközi viselet kiegészítői, kendő, párta, tekerődző, gyöngykaláris. Szoknyák kiegészítői, pántlika, oblegáció, léghímzés.

A falakat 100 évesnél is régebbi gyönyörű fényképek díszítik.

Alsónyéken él és dolgozik a Steig fazekas dinasztia leszármazottja, Jaszenovicsné Steig Ágnes és férje. Munkáikból is ad ízelítőt a kiállítás.

A 2002-ben nyílt alsónyéki Falumúzeum kiállítási anyagát a helyi lakosság által megőrzött családi emlékekből, illetve padlásokon rejtőzködő kincsekből állították össze, majd 2003-ban a szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeum munkatársai a még hiányzó tárgyakkal kiegészítették és megfelelő színvonalú kiállítást hoztak létre.

Lengyeli Kultúra- „Európa egyik legrangosabb késő neolitikus lelőhelye” Alsónyék határában

Az M6-os autópálya építésekor 2006-ban 7000 éves újkőkori, az úgynevezett Lengyeli kultúra régészeti leleteire bukkantak Alsónyék külterületén. A több évig tartó feltárás során a területet a leletek mennyiségét és minőségét tekintve is „Európa egyik legrangosabb késő neolitikus lelőhelyévé emelte”: kirajzolódott egy egész falu, település képe, épületek, lakóhelyek, kemencék maradványai temérdek használati tárgy, edények.

Több száz sírhely, vagyis egész temető, ahol a halottakat ún. magzatpózban, étellel, edényekkel vették körbe, a nőket ékszereikkel, a férfiakat fegyvereikkel temették el. Sok ezer különféle, nagyon ritka érdekesebbnél- érdekesebb lelet származik erről a lelőhelyről.

A lengyeli kultúra leleteivel 2013-ban bővült az Alsónyéki Tájház kiállítása:két teremben ékszerek, fegyverek, szerszámok, a lakóhelyük, illetve a kiállítás legkiemelkedőbb része a feltárt újkőkori település vélhető vezére monumentális sírhelyének bemutatása, a feltáráskori állapotnak megfelelően. Az Európa szinten is ritkaságnak számító felfedezésből a térségben egyedülálló kiállítás jön létre.

A kiállítás előre bejelentkezéssel minden nap megtekinthető.

Galéria