ATTALAI TÜKRÖS TÁJPONTY

Európa szerte és hazánkban is méltán híres az attalai tenyészponty. A II. Világháborúban teljesen kipusztult, de később sikerült újra kitenyészteni.

Az attalai halászat már egy modern laboratóriummal is rendelkezett 1965-ben, amely a mesterséges szaporítás céljait szolgálta. A gazdaság aranyérmet is szerzett az Országos Mezőgazdasági Kiállításon. (Abonyi Pál, Baranya- Tolna-Somogy megyei halgazdaság Igazgatója)

A Tolna-Baranya megyei Halgazdaságban 1966-ban megkezdték az attalai tájfajta ponty mesterséges szaporítását és keltetését, a pár évvel korábban megépült fűtött halkeltetőben. Az ivadékokat fokozatosan hozzászoktatták a kinti hőmérséklethez, 15-20 millió ivadékot szállítottak már akkor ki Németországba, Olaszországba. (Benedek András haltenyésztési agronómus 1966.)

A jelenleg is működő gazdaság, 2012-ben alakult. Tavaik Tolna megyében, Attala és Fürged község körzetében találhatóak, melyek összesen 119 ha-on terülnek el. A 61-es főútról jól megközelíthető telephelyük, halkeltető és 13 db telelő tó található.

Az attalai tükrös tájponty színe palaszürke a háti részen, mely fokozatosan enyhén sárgás színárnyalatba megy át a has aljáig. A farok alatti úszó, valamint a faroknyél alja narancssárga színű. Az oldalvonala szabályos lefutású. Egy sorból álló hátpikkelye van, mely a faroknyélen rendezett két-három sorból áll. A has alján szórványosan fordul elő pikkely. Testformájára jellemző a magas hát, kicsi fej és a rövid faroknyél. Több a húsa ,mint más pontyfajtáknak, kevesebb az ehetetlen része.

Galéria