Decsi-Kiss Mária gyöngyékszerkészítő munkássága

Decsi-Kiss Mária gyöngyékszerkészítő munkássága
A sárközi gyöngygallérok és gyöngyből készült viselet kiegészítők a mai Magyarország területén egyedülállóak. Ennek bizonyítéka, hogy a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékére felkerült Sárköz népművészete: szövés, hímzés, gyöngyfűzés, viselet örökségelem fontos, kiemelt részeleme. Decsi-Kiss Mária a megszerzett ismeretek továbbadását oktatások, pályázatok, kiállítások formájában eredményesen végzi mind a Tolna Megyei Népművészeti Egyesület tagjaként, mind pedig alkotó magánemberként.

Decsi-Kiss Mária 1970-ben került a Sárközbe. A gyöngyfűzés mellett véletlenül kötött ki.

A kilencvenes évek elején családi nyári ifjúsági alkotótelepet indítottak Szálkán, ahol a szakmai programok mellett önként vállalt feladatukká tették a környék népi kismesterségei­nek megismertetését és azok alapjainak tanítását. 1993 óta vezeti a gyöngyfűző foglalkozásokat, ami arra is ösztönözte, hogy saját tudását gyarapítsa, gyűjtse a még fellelhető mintákat.

1997-98-ban a Magyar Művelődési Intézet és a bonyhádi Vörösmarty Mihály Művelődési Ház közös szervezésében meghirdetett népi játszóházi foglalkozásvezető tanfolyamot végezte el. Dr. Tarján Gábor néprajzkutató véleménye szerint az itt elkészült, sárközi gyöngygallérokról szóló szakdolgozat rendkívül értékes:

1996. óta tagja a Tolna Megyei Népművészeti Egyesületnek, 1999-ben az ellenőrző bizottság elnökének, majd 2000-ben az egyesület titkárának, később ügyvezetőjének választották.

2000-ben népi iparművész címet szerzett.

2001 óta az egyesület keretein belül országos gyöngyfűző táborokat szervezett minden évben, ahol a sárközi gyöngygallér fűzését tanította felnőtt érdeklődőknek.

2002-től - ugyancsak az egyesületen keresztül -szakmai irányítója és lebonyolítója a háromévente kiírásra kerülő „Berekai Éva" Országos Népi Ékszer Pályázatnak.

A Népművészeti Egyesületek Szövetsége, valamint a Hagyományok Há­za felhívása alapján az országban dolgozó gyöngyfűzők javaslatára a Népi Ékszer Szakmai Bizottság tagja 2004 óta.

a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztálya felkérésére az ékszer szakág bíráló bizottságának is tagja szintén 2004-től.

2009-ben közművelődési szakember II. közösségfejlesztő végzettséget szerzett.

2010-ben Király Zsiga-díjat kapott.

2011-ben Tolna megye művészetéért díjban részesült.

2011-12-ben összefogta az öt sárközi település szellemi kulturális örökség munkacsoportját, majd segítségükkel elkészítette a felterjesztést, melynek köszönhetően Sárköz népművészete: szövés, hímzés, gyöngyfűzés, viselet felkerült a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékére.

2014-15-ben részt vett egy öt országot érintő nemzetközi pályázat programjába, amelyben az érintett országok hagyományos gyöngyfűzéseit tanulmányozták. A magyarországi programot a sárközi gyöngygallér képviselte, amelynek szakmai programját, a kísérő kiállítást szervezte és bonyolította le.

2018-ban megkapta a Népművészet Mestere kitüntetést.

Galéria

Térkép