A korábbi évszázadokban a muskotályos ízű és illatú, étkezési csemegeszőlőt kedvelték, szívesen fogyasztották és széles körben ismerték. Magyarország déli, mediterrán hatású területein terjedt el.
Németh Márton (1970) Ampelográfiai album című munkájában a következőket írja a fajtáról: „Ismeretlen eredetű. A természetes rendszer szerint convar. orientalis, subconvar. antasiatica, povar. deliciosa. Az Alexandriai muskotállyal közeli rokonságban van.”
Az Alexandriai muskotályhoz hasonló, de attól jól megkülönböztethető a bronzos és fényes vitorlája, kerekded, mélyen karéjos és hólyagos levele, valamint az éretten is zöld színű és muskotályos ízű bogyója alapján.
Előnye, hogy a fürtök jól szállíthatók és télen is jól tárolható. Nevének ismertebb szinonímái: Pécsi szagos, Decsi szagos, Szekszárdi muskotály, Daróczy muskotály, Zöld muskotály.
Különösen a XIX. században vált kedveltté, és ennek következtében főként Tolna és Baranya megyében nagymértékben elterjedt. A XIX-XX. század fordulójának kedvelt fajtája lett, Daróczy pécsi püspök nagy terjesztője volt a mecseki borvidéken. Az 1970-es években még tiszta telepítésben - 10 hektár nagyságban - Pécs és Decs közelében megtalálható volt. Nemzeti Fajtajegyzékre 2016-ban került fel.
Az I. Világháborút követően a jobb minőségű csemegeszőlőket keresték, ezért megszűnt a telepítése. Az utóbbi időben Decs környékén a fajtát újra termesztésbe vonták és mára több hektáron termesztik.
A különleges, muzeális értéket képviselő ősi fajtát a Fritz Borház egyedüli fajtatulajdonosként termeszti 2 hektár területen, a Decsi Szőlőhegy Aranydomb-dűlőjén. Üde, kerek fehérbort készítenek belőle intenzíven virágos, muskotályos illattal és ropogós savakkal. Kézi szüret fürtválogatással, hagyományos feldolgozással, acéltartályos erjesztéssel, rövid acéltartályos érleléssel. Borversenyen elért eredménye: 2017. XV. Magyarországi Újbor és Sajt Fesztivál – ezüstérem
Tolna Vármegyei Értéktár Bizottság
7100 Szekszárd, Szent István tér 11-13.
A Tolna Vármegyei Értéktár honlapja az Agrárminisztérium pályázati forrásából, a Hungarikum Bizottság támogatásával jött létre.