Magyarországon és külföldön több mint 8500 természetfotót publikált könyvekben, szaklapokban, természetvédelmi kiadványokban, képeslapokon, plakátokon, CD-ROM-on. Magyarországon kívül az USA-ban, Kanadában, Angliában, Franciaországban, Belgiumban, Hollandiában, a volt NDK-ban, Németországban, Svédországban, Finnországban, Litvániában, Ausztriában, Görögországban, Szlovákiában, Horvátországban, Kazahsztánban és a volt Jugoszláviában jelentek meg képei. Első magyar természetfotósként publikált a nagy múltú National Geographic-ban 2002-ben. Hatvanöt egyéni és kb. nyolcvan csoportos természetfotó kiállításon szerepeltek fotói Magyarországon és külföldön.
Hazai pályázatokon is számos díjat kapott, 2001-ben pedig elnyerte az "Év természetfotósa" díjat. A természetfotós tevékenységéért és a magyar természetfotózás nemzetközi elismertségéért tett eredményes munkájáért 2004-ben Pro Natura díjjal tüntették ki. 2005-ben a "Nemzeti Parkok Magyarországon – Természet és Táj" c. fotó albumot az "Év könyvének" választották. 2006-ban fotóillusztrációs tevékenységéért Nívó-díjat kapott. 2008-ban a "Körös-Maros Nemzeti Park – A természet szigetei" című albuma a "Szép Magyar Könyv" verseny első díját kapta.
Természetfotós társaival 1989-ben megalakították a Magyar Természetfotósok Szövetségét (naturArt), amelyet 14 éven keresztül elnökként irányított. Az 1993-ban meghirdetett "Az Év természetfotósa" pályázat -hazánk legnagyobb természetfotós seregszemléje - segítségével nemzetközi szintű természetfotós nemzedék nőtt fel Magyarországon, akik rendszeresen díjazottak a világ legnagyobb természetfotós pályázatain.
Dr. Kalotás Zsolt Gyöngyösön született és töltötte ifjú korát. A Gödöllői Agrártudományi Egyetem Mezőgazdaság-tudományi karán növényvédelmi szakirányon szerzett agrármérnöki diplomát 1976-ban. Egyetemi évei alatt kezdett el foglalkozni a természetfotózással, ami aztán élete meghatározója lett, mert szakmai tevékenysége meghatározó részévé vált. Családjával Tolna megyébe költözött és 1977-től 1979-ig Fácánkerten, a MÉM NAK Természet és Vadvédelmi Állomás ornitológusaként, majd 1989-ig a Rágcsálóbiológiai és Ornitológiai Osztály vezetőjeként dolgozott.A gödöllői egyetemen 1981-ben vadgazdálkodási szakmérnöki oklevelet szerzett, majd 1982-ben summa cum laude minősítéssel védte meg ornitológiai témában írt egyetemi doktori disszertációját. 1989-től a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Madártani osztályának vezetője, 1996-tól az Élővilágvédelmi (később Természetmegőrzési) Főosztályának főosztályvezető-helyettese lett, amely egyben a Magyar Madártani Intézet igazgatói pozícióját is jelentette.
A Szent István Egyetem Vadgazdálkodási szakmérnöki kurzusán, valamint az ELTE geográfus szakán 1998 és 2003 között oktatta a Természetvédelem című tantárgyat.2004-től 2011-ig az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség Természetvédelmi Szakértői Osztályának vezetője volt főosztályvezető-helyettesként. 2011-től indoklás nélkül megszüntették munkaviszonyát az OKTVF-nél, két évvel ezt követően pedig megszűnt az önálló környezetvédelmi szakigazgatás Magyarországon. Miután állás nélkül maradt, szabadúszó természetvédelmi szakértőként és természetfotósként folytatta hivatását egészen 2014-es nyugdíjba vonulásáig.
Nyugdíjasként továbbra is aktívan részt vállal a hazai természetfotózásban, mint a naturArt elnökségi tagja. Zsűrielnökként részt vesz az Év természetfotósa pályázat sikeres lebonyolításában, illetve 10 éven keresztül zsűrielnökként minősítette a legnagyobb online Varászlatos Magyarország természetfotó pályázatra beérkezett pályaműveket.Tolna Vármegyei Értéktár Bizottság
7100 Szekszárd, Szent István tér 11-13.
A Tolna Vármegyei Értéktár honlapja az Agrárminisztérium pályázati forrásából, a Hungarikum Bizottság támogatásával jött létre.