Az újkori hőlégballon repülés egyik úttörőjeként alig 10 évvel Amerikát követően Magyarországon fejlesztették ki a hőlégballon modern kori változatát. Tették ezt olyan körülmények között, hogy az érvényben levő Cocom lista miatt a nyugati műszaki megoldáshoz nem lehetett hozzáférni, így elölről kellett azt újra megalkotni.
Magyarország a rendszerváltásig a volt keleti blokk országai között egyedül látta el a régiót hőlégballonokkal, a Szovjetuniót is beleértve, de versenyképes volt a nyugati országok gyártóival is. Ezen hőlégballonok jelentős része a mai napig repül szerte a világban.
Az első magyar hőlégballon, amely a HA-001 lajstromjelet kapta, 1977. XI. 3-án az őcsényi repülőtéren emelkedett először levegőbe. Ennek emlékére 40 év elmúltával az őcsényi Pannónia ’76 Alapítvány közadakozásból emlékművet emelt.
Az emlékmű avatásával egyidőben az alapítvány kuratóriumának vezetője, Stieber József kuratóriumi elnök, hőlégballon oktató pilóta bejelentette, hogy a hosszú évek munkája eredményeként létrejött magyar hőlégballon-történeti gyűjteményt a repülőtéren helyet kapott hőlégballon történeti múzeumnak ajándékozza. A gyűjtemény a múzeum megnyitásáig többszörösére növekedett a magyar hőlégballonozás nagy öregjeinek, illetve azok örököseinek adományozásából.
Az 1980-as évek elejétől évente rendezték meg az Őcsényi Nemzetközi Szakmai Hőlégballon találkozókat. A rendezvény különlegességét, az egy hetes csodálatos látványosság mellett az adta, hogy a vasfüggöny létezése ellenére nyugatnémet, svájci, angol, svéd csapatok is részt vehettek rajta, találkozva a magyar, NDK, cseh, kollégákkal.
A magyar hőlégballonsport a világ élvonalához tartozott, amit a mai napig megtartott. Ezeknek a repüléstörténeti emlékeit őrzi és mutatja be az Első Magyar Hőlégballon-történeti Gyűjtemény, népszerű nevén az őcsényi ballonmúzeum.
A falu és a környék legszebb látványosságai közé tartozik a hőlégballonok tömeges megjelenése az égen. A múzeum létrehozása repüléstörténetileg is igazolja, hogy a községnek jelentős szerepe van a magyar hőlégballon-történetben. Az önkormányzat kezdettől támogatta az emlékmű és a múzeum létrehozását.
Tolna Vármegyei Értéktár Bizottság
7100 Szekszárd, Szent István tér 11-13.
A Tolna Vármegyei Értéktár honlapja az Agrárminisztérium pályázati forrásából, a Hungarikum Bizottság támogatásával jött létre.