KELETI AJTÓSCSIGA

A hazánkban is ritka, védett faj országos előfordulása 3 helyről ismert. Tolna megyében a Sötétvölgyi Parkerdő az egyetlen ismert előfordulása.

Délkelet-Európai faj. Elterjedési területe: Magyarország az elterjedésének északnyugati határán fekszik, összesen három helyről -Bátorliget, Szekszárdi-dombság, Kelet-Mecsek- ismert. Lombhullató erdőkben és bozótosokban az avarban, lehullott levelek között él. Bulgáriában 1200 m magasságig fordul elő. A nyirkos, hűvös környezetet kedveli, a Mecsekben is az északra néző, nedves völgyekben fordul elő.

Magyarországon védett, eszmei értéke 50 000 Ft.

A csigaház 11,5–16 mm magas, 11–17 mm széles, 4-6 igen domború, jól definiált varratú kanyarulatból áll. A ház kúpos, kissé lekerekített hegyű, a kanyarulatok gyorsan szélesednek, legnagyobb részét az utolsó kanyarulat teszi ki. A csúcsától számított első két kanyarulat sima, a többit rácsos mintázat díszíti, amit gyenge keresztirányú és jóval erősebb hosszanti bordázat alkotnak. A ház színe szürkétől vörösbarnáig terjedhet. A csiga szájfedővel tudja zárni a házát, amelyen jól látszanak a koncentrikus növekedési vonalak.

Galéria