MATÓKNÉ KAPÁSI JULIANNA NÉPTÁNC OKTATÓI MUNKÁSSÁGA

MATÓKNÉ KAPÁSI JULIANNA NÉPTÁNC OKTATÓI MUNKÁSSÁGA
Matókné Kapási Julianna a Bartina Néptánc Együttes egykori táncosa, jelenleg művészeti vezetője gyermekek ezreinek tanította és tanítja a Kárpát-medence tánckultúráját. Személye mára összeforrt a „Bartinával”. A megyeszékhely kulturális életének mozgatórugójaként ismerjük. Hivatása során keresi a kihívásokat, a módszereket , melyekkel az adott kor embereinek életébe becsempészheti a kultúrát. Szakmájának szeretete, kitartása, odaadása méltó például szolgál a kultúraközvetítésben.

Matókné Kapási Julianna 1954. december 24-én született Szekszárdon. 1969-ben, 14 évesen került be a Szabadi Mihály által vezetett Szekszárdi Néptáncegyüttesbe. A jó közösség, a kiváló szakmai munka azonnal rabul ejtette és mélyebben is érdekelni kezdte. Már gimnazista korától a nyarai különféle táncoktatási tanfolyamokkal teltek, ahová Szabadi Mihály a csoport vezetője küldte el néhány társával.

1976-tól végzett óvónőként bekapcsolódott az utánpótlás nevelésbe, majd 1979 februárjában pályát módosított és a Babits Mihály Megyei Művelődési Központ folklór csoportjának munkatársa lett. Főállásban foglalkozhatott a néptánccal és a népművészeti fesztiválok, bemutatók, versenyek, kiállítások szervezésével. 1976-1980-ig járt a Tímár Sándor által megtervezett és levezényelt „Kísérleti táncház vezetői tanfolyamra” Budapestre, amely teljes mértékben a néptánc felé fordította az érdeklődését és megalapozta a szakmai tudását.

Korábbi óvónői gyakorlatában sokat foglalkozott az 5 éves gyermekek mozgásképességének fejlesztésével a néptánc eszközeivel. A gyerekek érdeklődése, a fejlesztés hatékonysága, eredményessége nagy öröm és meglepetés volt számára. Ennek a felismerésnek és modellezésnek a következményeként a Babits Kulturális Központban 1979 –ben létrehozták a Játszó-néptánciskolát 5-8 éves korú gyermekek részére. Ezt tanfolyamszerűen, életkori csoportos formában, zenekarral, fizetős rendszerrel vitte sikerre, elsőként az országban. Ez a forma több mint 10 éven keresztül évente 150-200 gyermekkel ismertette meg a térség táncait, népi gyermekjátékait, népszokásait. 1983-ban ezt a formát és eredményességét az akkori Népművelési Intézet nívódíjban részesítette. Több város, több nagy táncos műhely vette át tőle ennek a kezdeményezésnek a módszerét, amely a felmenőrendszeres néptánc oktatásuk alapja lett. Erre épült 1993-ban létrehozott művészeti alapiskolai képzésük is. 1984- ben a Szekszárdi Néptáncegyüttes felvette a Bartina Néptáncegyüttes nevet.

1986-ban Szabadi Mihály lemondott az együttes művészeti vezetőségéről. Akkor már 7 éve dolgozott mellette asszisztensként. Az „Arany II.” minősítésű felnőtt együttes mögött már sorakoztak a különböző korosztályú csoportok, melyek nagy része már a Játszó- néptánciskolából nőtt ki. A 180 fős műhely vezetésére kérték fel, melyet nagy kétségek közt vállalt el. Vezetése alatt a szakmai minősítésben sikerült egy lépcsővel feljebb lépni. 1988- ban a legmagasabb Arany I. fokozatot érte el a felnőtt együttes

A magánéletében történt változások (gyermeke született) 1,5 évre elszólítottak az együttestől. A nagyegyüttesben történt helyettesítések (Farkas Zoltán- Batyu) megmentették az együttest, de az utánpótlásban történt változások súlyos károkat okoztak.

A GYED-en töltött idő alatt elvégezte a B kategóriás néptánc oktatói tanfolyamot is.

1990-ben egyesületi formát hozott létre, elkezdte a csoportok újraindítását, szervezését. 1991 februárjában Jóföldi Gabriellával, a jelenlegi elnökkel megalakították Bartina Néptánc Egyesületet, amely ma is fenntartója a ma már 300 táncos (8 korcsoport) működésének. 1993 szeptemberéig teljesen egyedül dolgozott az Egyesület valamennyi csoportjával. A bővítésre a lehetőséget a művészeti alapiskola néptánc tagozatának létrehozása adta meg, amely 2013-ig tudott működni, majd az egyesület vette vissza a teljes fenntartás feladatait. Az egyesület felnőtt és gyermek csoportjai magas minőségükkel az ország egyik legismertebb műhelyévé váltak. A hazai és nemzetközi fesztiválokon elért eredmények, díjak igazolják ezt.

Vezetése alatt az évek folyamán egyre növekedett a táncosok létszáma, és a hozzá tartozó táncpedagógiai állomány is. Ma már 9 fő néptáncpedagógiai diplomával és 2 fő más végzettséggel rendelkező óraadója van az egyesületnek, akik főállású munkájuk után végzik a 8 korcsoportot vezetését.

Egyesületük fejlődésében és ismertségében mérföldkövet jelentett a 2015-ös Fölszállott a páva tehetségkutató televíziós műsor, melyben Gyermektánccsoportjuk kategória győztes lett. Ennek következtében olyan helyeken és műsorokban szerepeltek, amelyre a Páva nélkül, mint vidéki együttes, nem juthattak volna el. ( Parlament, MÜPA, Pesti Vigadó, MTVA adások, Erkel színház, stb.) Olyan megtisztelő eseményekre hívták, mint a Köztársasági Elnöki Hivatal fogadásai, Lévai Anikó karácsonyi fogadása, Dr. Schmidtné Makrai Katalin egyházi fesztiválja, Állami Népi Együttes műsorában partnerként, Szalonna és bandája műsorába partnerként, Martin Gála, stb. A sikeres fesztiváli eredményeik miatt együtteseik folyamatos szereplői a felnőtt és gyermek, ifjúsági Néptánc antológiáknak, gálaműsoroknak.

A gyermektánc mozgalmat összefogó Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület 1990-ben alakult. Mint alapító tag és később 17 éven keresztül, mint alelnök tervezte, szervezte és bonyolította a gyermektánc mozgalom országos szintű fesztiváljait, antológiáját, továbbképzéseit, táborait és egyéb eseményeit 2015-ig, nyugdíjba vonulásáig.

Csodálatos feladatként élte meg, hogy az ország azon gyermekközösségeiért dolgozhatott, akik a népművészet területén tevékenykednek.


Munkáját pályafutása során több díjjal is elismerték:

1979 Kiváló munkáért – miniszteri kitüntetés

1983 A Népművelési Intézet szakmai nívódíja (néptánc pedagógia)

1988 Szocialista Kultúráért – miniszteri kitüntetés

1996 Szekszárd városért a művészet erejével – elismerő oklevél

1996 Pro Urbe Szekszárd (Bartina Néptáncegyüttes) 1998 Tolna Megyéért díj (Bartina Néptáncegyüttes)

1998 MSZOSZ – díj (Bartina Néptáncegyüttes)

2000 Közjóért kitűntetés Szekszárd

2001 Örökség Pedagógiai Nívódíj Budapest

2005 PRO ARTE HUNGARICA – díj (Bartina Néptáncegyüttes)

2006 Wlasits Gyula – díj – miniszteri kitüntetés

2007 Csokonai Közösségi díj – miniszteri kitűntetés (Bartina Néptáncegyüttes)

2007 Garay Emlékérem – Garay Gimnázium kitüntetése

2014 Pro Urbe Szekszárd

2019 Bessenyei György-díj

Munkája iránti szeretetét és elhivatottságát tükrözik a különböző civil- és társadalmi szervezetekben betöltött feladatkörei is:

2013-                Kulturális Központok Országos Szövetsége- alelnöke

2002 - 2008    Duna Menti Folklórfesztivál Közalapítvány – alelnöke

2002 - 2006    Tolna Megye Önkormányzata Művelődési Bizottságának kültagja

2004 - 2008     Nemzeti Kulturális Alap Népművészeti Kuratóriumának tagja

2008 - 2011    Fesztiválminősítő a folklór fesztiválok körében- Fesztivál Szövetség

2005 - 2014    Kulturális Innovációs Kompetencia Központ, Pécs – elnökségi tagja

2006 - 2014    Déli Kulturális Ipari Klaszter - bizottsági tag

2002 - 2014    Szekszárd Színházi Kultúrájáért Alapítvány titkára

1996 -              Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület- országos alelnöke

1991 –             A Bartina Néptánc Egyesület titkára

1986 -            A Bartina Néptánc Egyesület titkára A Bartina Néptáncegyüttes művészeti vezetője

Jelenleg nyugdíjasként menedzseli és vezeti ugyan a Bartina Néptánc Közhasznú Egyesület munkáját, de lelkesedése, odaadása továbbra is töretlen maradt. A már tőle megszokott minőség megtartásával addig szeretné vezetni az egyesület 8 korcsoportját és szakmai tapasztalatával segíteni a néptánc mozgalom jelenlegi életét, míg az erejéből telik.