Paksi Atomerőmű Tájékoztató és Látogatóközpont
Az atomerőmű látogatóközpontja 1995-ben kezdte meg működését. Az épületben lévő, ember- és természetközpontú, díjmentesen látogatható kiállítás az atomenergiát kívánja elhelyezni a hétköznapok világába. Közben a látogató is „aktivizálódik”: lehívja az őt érdeklő képes információkat a számítógépek képernyőjére, hozzájuthat a világ bármelyik atomerőművének legfontosabb adataihoz. Megtudhatja az atomerőmű pillanatnyi teljesítményét, a ködkamránál bepillanthat a mikrovilág rejtelmeibe. Közben tájékozódhat a világ energiahelyzetéről, a nukleáris energetikai beruházásokról, az üzemidő-hosszabbítás fontosságáról. A 16. életévüket betöltött, csoportosan érkező látogatók beléphetnek az atomerőmű üzemi területére és az e célra épített üvegezett folyosókról megtekinthetik a működő atomreaktorokat, de akár a vezénylőt is. További információk a látogatással kapcsolatban: http://www.atomeromu.hu/hu/Latogatoknak/Lapok/default.aspx.
Atomenergetikai Múzeum
Az ingyenesen látogatható létesítmény 2012-ban nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt. A múzeum 2000 négyzetméteres kiállítóterében a látogatók testközelből is megismerkedhetnek számos, az atomerőműben rendszeresített berendezéssel, kipróbálhatják például, hogy hogyan működik a sugárkapu vagy a dózismérő. A kiállítótér négy tematikus egységre tagolódik. A baloldalon két vitrinsor segítségével ismerkedhet meg a látogató az erőmű történetéhez kapcsolódó tárgyakkal, kitüntetésekkel, valamint az erőmű területén használt műszerekkel. A jobb oldali rész a nagyberendezések területe. Külön teremben láthatóak a szolgáltató eszközök, illetve az a szimulációs számítógép, amelyet a blokkügyeletesek, operátorok, üzemeltető személyzet képzésére használtak. További információk a múzeumlátogatással kapcsolatban: http://www.atomeromu.hu/hu/Latogatoknak/Lapok/default.aspx.
Fotók: Kövi Gergő és Bodajki Ákos
Tolna Vármegyei Értéktár Bizottság
7100 Szekszárd, Szent István tér 11-13.
A Tolna Vármegyei Értéktár honlapja az Agrárminisztérium pályázati forrásából, a Hungarikum Bizottság támogatásával jött létre.