Paksi olimpikonok sportteljesítménye

Paksi olimpikonok sportteljesítménye
Paks büszke a kiváló eredményeket elért sportolóira, sikeres edzőire, akik öregbítették a város és a megye hírnevét országhatáron belül és azon túl is. Szorgalmukkal, akarásukkal, sikeres teljesítményükkel a kivételes sportolók a fiatalok példaképei.

Abay Nemes Oszkár sportteljesítménye

Abay Nemes Oszkár 11 éves koráig élt Pakson, a Dunában tanult meg úszni, a később csodált erős lábtempóját a dunai úszás alakította ki, szülei épp akkor nyitottak saját gyógyszertárat Pakson, miután ő Kalocsára, majd Pécsre került tanulmányai miatt. A fiatalsága éveit Pakson töltő sportoló egyetemistaként 1929-ben kezdett el versenyszerűen úszni, edzője Várnagy Attila volt. Legsikeresebben a 200 m-es gyorsúszásban szerepelt. 1932-ben országos bajnok lett, majd részt vett a torinói főiskolai világbajnokságon. 1936-ban a berlini olimpián bronzérmet szerzett társaival, Gróf Ödönnel, Lengyel Árpáddal és Csík Ferenccel, eredményük Európa-csúcs volt. A versenyzést 1941-ben fejezte be, azonban élete végéig edzőként tevékenykedett a Pécsi AC, valamint a Pécsi Kinizsi úszóival. Az 1940-es évektől elindult a politikai pályafutása. Az egyházmegye helyettes ügyésze, majd ügyvéd lett. Háborús sebesüléséből felgyógyulva a Független Kisgazdapárt, majd a Független Magyar Demokrata Párt tagjaként országgyűlési képviselőként tevékenykedett. Az ötvenes évek végén eltiltották hivatása gyakorlásától, 1959-ben bányászként balesetet szenvedett és hamarosan elhunyt.

 

Kovács Antal sportteljesítménye

A Paksi Atomerőmű Sportegyesület versenyzője volt.  Az 1992-es barcelonai olimpia meghozta számára a sikert, ugyanis junior versenyzőként, ekkor még csak 20 évesen, 95 kg-os súlycsoportban megszerezte cselgáncsban Magyarország első aranyérmét. 1993-ban újabb Európa-bajnoki bronzérmet, majd világbajnokságot is nyert. 1992-ben és 1993-ban Európa legjobb cselgáncsozójává, 1993-ban pedig az év sportolójává választották. Kovács Antal hatszoros magyar bajnok (1993, 1994, 1997, 1998, 1999 és 2003), egyetemi világbajnok, Világkupa-győztes, több Európa- és világbajnoki érem tulajdonosa. Edzői Tóth Béla és Hangyási László voltak. A sportolás mellett közgazdász diplomát szerzett majd a Pécsi Tudományegyetemen doktorált. Jelenleg a Paksi Atomerőmű kommunikációs igazgatója.

 

Kozmann György sportteljesítménye

A paksi Atomerőmű SE-ben kezdett el kenuzni, 1999-ben 21 évesen már felnőtt világbajnoki bronzérmes volt, kenu négyes 1000 méteren lett harmadik. 2003-ban Kolonics Györggyel az első közös versenyükön párosban világbajnoki bronzérmet szereztek. 2004-ben az athéni olimpián szintén bronzhelyezést értek el. Közösen 5 világ-, és 4 Európa-bajnoki aranyérmet lapátoltak össze. A  2008-as pekingi olimpiai játékokra kenu kettes 500 és 1000 méteren szintén Kolonics Györggyel készült és jutott ki, majd Kolonics György 2008. július 15-i váratlan halála után lemondott az olimpiai szereplésről. Végül edzője és csapattársai rábeszélésére mégis elindult a versenyen Kiss Tamás párjaként és egy hónapos közös felkészülés után olimpiai bronzérmet szerzett. Edzője Sziklenka László volt. 

 


Galéria