Pókbangós Bárányi-rét

Pókbangós Bárányi-rét
A Tengelici-homokvidéken egyedi, az Éri-patak mentén kialakult láprétek legnagyobb botanikai értéke a fokozottan védett, még megtalálható pókbangó (Ophrys sphegodes).

A Tengelici-homokvidéket egyetlen állandó vizű patak, az Éri-patak szeli át Pusztahencsétől Kajdacsig, ahol a Sárvízbe torkollik. A patak mentén, a talajszint adottságaitól függően 1-től 10-12 hektár nagyságú láprétek alakultak ki, melyeknek részét képezi a Bárányi-rét, ahol a táj legnagyobb botanikai értéke a fokozottan védett, tavasszal virágzó pókbangó (Ophrys sphegodes), amely „jelzőnövényének”, az agárkosbornak társaságában mintegy „százas” állományában tenyészik itt.

A pókbangó a környezeti tényezőkre rendkívül igényes, jövőbeli létét, megmaradását az okszerű területkezelés, az időbeli kaszálás vagy a kíméletes legeltetés fogja meghatározni. Korábban a patak menti réteken, feltehetően a Bárányi-réten kívül is, több helyen tenyészett pókbangó, de az intenzív legeltetés, kaszálás és legfőképpen a műtrágyázás bevezetése következtében azokon a helyeken kipusztult. A megmaradt tövekre az 1970-es évtizedben Kalotás Zsolt talált rá.

Bővebb információ: 

http://www.ddnp.hu/_user/browser/File/NATURA2000/tengelic/HUDD20070_fenntartasiterv.pdf

Galéria