Utcavonalon zártsorú beépítésben álló, egyhajós templom, homlokzata előtti toronnyal, nyújtott, a hajónál keskenyebb középkori szentéllyel. A torony tengelyében nyíló, záróköves díszű, kőkeretes bejárat fölött magyar nyelvű kőtábla látható az 1788-as építési évszámmal. A hajót és a szentélyt lépcsőzetes támpillérek támasztják. A II. Ulászló halálára és a Dózsa-felkelésre utaló latin nyelvű felirat 1516-ból való. A hajóban és a szentélyben festett deszkafödém készült, a hajó végében található a famellvédes orgonakarzat.
Az 1930-as évek elején dr. Pilissy Elemér királyi ügyész karolta fel a sárközi népművészetet, népi kultúrát. 1931-től kezdve évente szinte valamennyi sárközi településen hímző tanfolyamot szervezett – a helyi lelkészek, tanítók segítségével -, elsősorban a fekete alapon fehérrel hímzett sárközi főkötők készítését tanították, amit az asszonyok férjhezmenetelüktől halálukig hordtak. A minták többnyire stilizált virágok, levelek, szőlőszemek, tehát növényi eredetűek; sokszor szerepel a patkónak nevezett félhold, a kiskutya néven ismert stilizált madáralak is; a különféle hullámos és csigavonalakat kanyargósnak, vízfolyásnak nevezik. A sárközi főkötő hímzés szabadrajzú, varráskor a főminták kontúrjait elnagyoltan körülfércelik. A kisebb térkitöltő elemeket fejből varrja, improvizálja a hímző-asszony. A sárközi főkötőkön megtalálni a Magyarországon fellelhető szinte minden öltésformát és ezek változatos kombinációit. Közülük nem egyet csak itt varrnak. A mintaváltozatok valamint az öltéstechnika rendkívüli gazdagsága szinte minden magyar hímzés fölé emeli.. Decsen, Arany Dénes református lelkipásztor menye Fekete Gizi tanítónő szervezte, fogta össze ezt a tanfolyami munkát. Az ún.”Mütyürketanfolyam” legfőbb célja a hagyomány megmentése, a feledésbe merülő hímzések megtanítása volt. Nagyon sok decsi fiatalasszony és lány tanulta meg ekkor idős asszonyoktól, tiszta forrásból a főkötők hímzésmódját.Nélkülük nem készülhetett volna el ez a műves terítő és szószéki készlet. A decsi református egyház története c. helytörténeti füzetben olvashatjuk, hogy az 1935. május 5-ei presbitériumi gyűlésen jelentik be, hogy a nőegylet 150 pengő költséggel egy gyönyörű úrasztali terítőt és szószéki készletet készített oly módon, hogy az azon lévő sárközi hímzést körülbelül 50 asszony illetve leány készítette minden díj nélkül.
Tolna Vármegyei Értéktár Bizottság
7100 Szekszárd, Szent István tér 11-13.
A Tolna Vármegyei Értéktár honlapja az Agrárminisztérium pályázati forrásából, a Hungarikum Bizottság támogatásával jött létre.