Római katolikus Szent Mihály-plébániatemplom

Római katolikus Szent Mihály-plébániatemplom
Az iratok szerint lassan már 700 éve lesz, hogy Nagymányokon templom állt. Ez azonban a török hódoltság végére gyakorlatilag teljesen lepusztult. Jelenlegi plébániatemploma 1783-ra épült föl, Szent Mihály napján szentelték fel. A jellegzetesen barokk épület az évtizedünk elejére végveszélybe került. Rohamosan süllyedt, falai szétrepedtek, darabjai hullottak le. A megindult gyűjtés nyomán megtörténhetett a helyreállítás, és napjainkban újra fogadhatja a híveket és látogatókat.

A város legrégebbi története szerint Nagymányok 1333-ban már rendelkezett templommal és plébániával. A török hódoltság alatt ez a templom csaknem teljesen megsemmisült: téglafalai még részben álltak, de sem teteje, sem berendezése nem volt már az 1722-es egyházlátogatási okmányok szerint. A német telepesek (akik kizárólag katolikusok voltak) 1781-ben kezdtek hozzá az új templom építéséhez, mely 1783-ban (Szent Mihály ünnepén) került felszentelésre.

A templom tiszta barokk stílusban épült, és valamennyi berendezési tárgyára is jellemző a kor stílusa. Az oltárképet egy bécsi festőművész festette (1787), a toronyban két kisebb harang került elhelyezésre (1785), melyeket ismeretlen okból 1811-ig három nagyobb haranggal pótoltak. Ekkor a templomnak már toronyórája is volt. 1822-ben (egy pécsi orgonakészítőnek köszönhetően) egy 10 váltós orgona is működött a kóruson.

A templom fennállásának 100. évfordulójára nagyarányú felújítást végeztek: felújították a tetőszerkezetet, festőművészt fogadtak, aki a négy kupolára freskókat festett, aranyozót fogadtak, aki felújította a bútorzatot.

Az első világháború a harangok és orgonasípok beszolgáltatását eredményezte. Nagylelkű adományozásokat követően 1926-ra sikerült a hiányt pótolni. A 150 éves évfordulóra újabb felújítás következett. A teljes belső és külső tatarozást kizárólag a barokkhoz hű stílusban végezték, és értékes, színesen festett ólomüveg ablakokra cserélték a meglévőket. A költséges beruházás mögött a bánya vezetői, a bányamunkások és a helybeli iparosok álltak.

A 200 éves jubileumra újabb gyűjtésre és újabb felújításra került sor. Német elszármazottak és helybeli adományozók jóvoltából teljesen megújult a tetőszerkezet, és új, vörösréz kupola készült a toronyra.

A Nagymányoki Római Katolikus Egyház 1750 lelket számlál. A községi rendezvények szoros kapcsolatban állnak az egyházi ünnepekkel. Az egyházközösség tagjai aktívan veszik ki részüket a város közösségi életéből: minden évben karácsonyi hangversenyt szerveznek, az augusztus 20-ai ünnepségen - a templomtéren - kulturális csoportjai lépnek fel.

A templom bejáratának két oldalán került elhelyezésre a két világháborús emlékmű a város hősi halottainak feljegyzésével, ahol évente szentmise keretén belül megemlékezést szerveznek.

forrás: www.nagymanyok.hu