Sipos Márton úszó munkássága

Sipos Márton úszó munkássága
Méltán lehetünk büszkék megyeszékhelyünk szülöttére, aki hihetetlen gyorsasággal robbant be a 20-as évek úszósportjának világába és korai haláláig meghatározó személyisége volt a magyar és nemzetközi úszósportnak, elősegítve annak nemzetközi elismerését. Úszó technikájával és idejével jóval megelőzte korát. Kitartó és kedves embernek jellemezték kortársai.

Sipos Márton Szekszárdon született 1900. január 19-én, egy földbirtokos családban. Édesapja, idősebb Sipos Márton földbirtokos és 48-as párti képviselő volt. Első felesége, Nyéki Anna (akitől 2 leánygyermeke született) halála után újra nősült és Lieber Annát vette feleségül. Az ő közös gyermekük volt az ifjabb Sipos Márton, világcsúcstartó mellúszó.

Az úszósport alapjaival Schwarcz bácsi uszodájában a mai Luther téren álló Hungária gőzfürdő nyitott úszómedencéjében ismerkedett meg. Az úszóversenyek légkörével és a győzelem érzésével is ebben az uszodában találkozott először. (Idézet a Tolna Megyei Úszó szövetség dokumentumából) A szekszárdi Garay János Gimnáziumban érettségizett 1918-ban, majd Keszthelyi Gazdasági Akadémiára került, ahol 1923-ban végzett.

Itt kezdett el komolyabban úszni 1920-ban. A következő évben már magyar bajnok volt 100 méteres mellúszásban. Legkimagaslóbb eredményét 1922. szeptember 24-én érte el a Császár uszoda fedett medencéjében, ahol a BEAC versenyén világrekordot úszott 100 méter mellúszásban.

Kétféle adatot találtunk az idejére vonatkozólag. A korabeli cikkben a hivatalos eredménye: 1 perc 16,8 mp. volt. Magyar vonatkozásban teljesítményének nagyságát jelzi, hogy 100 m-es mellúszás világcsúcsot magyar úszó 71 évvel később úszott, 1993-ban Güttler Károly.

A 100 méteres mellúszásban idejével, technikájával Sipos Márton messze megelőzte korát. Kijutott az 1924. évi nyári olimpiai játékokra, de 100 méteres mellúszásban - amiben akkor a világ legjobbja volt - még nem rendeztek olimpiai döntőt. Így a 200 méteres mellúszásban tudott csak indulni, de itt az elődöntőben kiesett.

1926-ban gyógyíthatatlan csonttuberkulózissal a budakeszi szanatóriumba került, ahol karrierje elején, 26 évesen tüdőgyulladásban hunyt el. Budapesten temették el, de Keszthelyen is búcsúztatták, és a keszthelyi sportbarátok koszorút küldtek sírjára.

„Mint vakító üstökös, úgy tűnt fel a magyar sport egén! Hirtelen lobbant fel messze-mutató fénye, egy ideig az egész égboltot beragyogta sugaraival, majd gyorsan miként jött, elenyészett a végtelen örökkévalóságban.” írta róla Babits István, a költő öccse, nekrológjában.

A Tolna Megyei Önkormányzat elismerve Sipos Márton kiemelkedő tevékenységét, a magyar sportélet első világhírességei közé tartozó, Tolna megyéből származó úszóbajnokról megyei kitüntető díjat nevezett el, melyet minden évben a megyenapon, szeptember elsején ünnepi közgyűlés keretében adnak át.

Szekszárdon nemzetközi úszó emlékversenyt rendeztek tiszteletére és utcát is elneveztek róla.

Képek forrása: www.huszadikszazad.hu

Források:

http://www.huszadikszazad.hu/kereso

    Országos és világszintű sikereiről, haláláról 18 cikket lehet találni a www.huszadikszazad.hu weboldalon:

        Sipos Márton beállította a világrekordot Sport 1922 áprilisi szám

        A magyar úszó szövetség bajnoki versenye Sport 1921 augusztusi szám

https://filmhiradokonline.hu/search.php?q=Sipos%20M%C3%A1rton

    A filmhiradokonline.hu-n lehet megtekinteni a temetéséről egy korabeli filmhiradó felvételt.  

http://www.vizmuse.hu/sipos-marton/

https://web.archive.org/web/20090103174216/http://www.zalasportert.hu/index.php?modul=lapozo&cikk=1

https://hu.wikipedia.org/wiki/Sipos_M%C3%A1rton

Galéria