Staub Ferenc Emlékház

Staub Ferenc Emlékház
Staub Ferenc autodidakta festőművész volt. Mint asztalossegéd 1930-tól 1935-ig Aba Novák Vilmos szabadiskolájában tanult. Kedvelt témája volt a tolnai táj és a népi élet. Haláláig a mai Emlékház épületében alkotott. Nem csak a művész képeiből tekinthető itt meg kiállítás, de régmúlt idők emlékeit is őrzik a Helytörténeti Gyűjtemény darabjai.

Staub Ferenc festőművész 1909-ben született szűrszabó család gyermekeként Kalocsán. Eredetileg műbútor-asztalosnak készült. Már gyermekkorában meglátta a szépséget a szűrszabó és az asztalosi szakmában éppúgy, mint a természet lágy színeiben. Korán fűteni kezdte őt az önkifejezés vágya, melynek beteljesüléséhez kezdetben Aba Novák Vilmos majd Chiovini Ferenc és Pólya Tibor segítette hozzá.

A háborús évek borzalmai elől menekülve 1941-ben Németkérre került feleségével. Eleinte méhészkedett, valamint a felesége fodrászmesterségéből éltek, majd egyre inkább képes volt a művészetéből fenntartani magukat.

A Tolna Megyei Képzőművész Munkacsoport alapító tagja lett és ez időtől minden kiállításon szerepelt. 1973-ban a „Szocialista kultúráért" kitüntetésben részesült. Két alkalommal elnyerte a Tolna Megyei Tanács művészeti ösztöndíját. Önálló kiállításai Szekszárdon, Kaposváron, Budapesten, Dunaújvárosban, Pakson, Dombóváron, Kalocsán és Baján voltak. Képeinek fő témáját a tolnai tájak, a Duna, Nagymaros vidéke és a népélet eseményeinek megörökítése jelenti. Munkásábrázolásokat is készített. Műveit a színesség és a dekorativitás jellemzi. Tájképeit akvarell hatású olajtemperával festette, legtöbbször farostlemezre. Életmüve szép állomásának tekintette a Németkéri Községháza házasságkötő termébe készített pannót, megörökítve a nemzetiségek kézfogását.

1992-ben bekövetkezett halála után házát a községre hagyta, amiből 2006-ban tájházat alakítottak ki.

Pályázati támogatásnak köszönhetően 2018-ban jelentősen megújult az emlékház. Elkészült az épület külső rekonstrukciója - hőszigetelés, födémszigetelés, épület alapjának betonozása, nyílászárók cseréje. Megújuló energián alapuló fűtésrendszer került kialakításra, valamint belső felújítás is történt.

Az emlékházban állandó kiállításon tekinthetők meg a festő képei, az utcafronti részen pedig egy sváb szoba is kialakításra került. Az udvaron kaptak helyet a Helytörténeti Gyűjtemény darabjai, a régmúlt idők emlékeit őrző használati tárgyak és tavasztól-őszig tekinthetők meg.

Az emlékház egyeztetés alapján bármikor látogatható.


Galéria