Szent András-pusztai Szakáts-kastély és melléképületei

Szent András-pusztai Szakáts-kastély és melléképületei
A kétszintes klasszicista stílusú kúriát a 19. század közepén építette a Nagy család. A birtok későbbi tulajdonosa Szakách Ernő országgyűlési képviselő, miniszteri tanácsos volt, aki elsősorban méneséről vált híressé.


A két világháború között apácazárdaként is üzemelt. Az épületre 1949 után a hazai kastélyok elkerülhetetlen sorsa várt: takarék szövetkezeti központot és szükséglakásokat alakítottak ki benne. Ironikus módon éppen ennek a hasznosításnak köszönhetően kerülte el a teljes pusztulást. A rendszerváltás után több vállalkozó próbálta újjáéleszteni a kastélyt, sikertelenül. A leromlott állapotú épületre így szinte az utolsó pillanatban talált rá Belasics Edit építész-közgazdász 2009-ben, aki megvásárolta, majd a magyar állam és az Európai Unió 400 millió forintos támogatásával felújította a kúriát.

Egykori parkja megmaradt területén szabadon álló, L alaprajzú, rövidebb szárnyán földszintes, hosszabb szárnyán emeletes, részben alápincézett, kontyolt nyeregtetős kastély. Mindkét szárny kéttraktusos, síkmennyezetes helyiségekkel. A nyílászárók részben 19. századiak. Feltehetően földszintes, tornácos-oldalfolyosós, klasszicista kúria (1860 körül a Nagy család tulajdona) bővítésével és átépítésével emelte 1873-ban a Szakáts család.

Az épület berendezése antik darabokból és hozzájuk válogatott, modern elemekkel egészül ki, míg a falakat 20. századi és kortárs festők művei díszítik. A földszinten főként közösségi terek kaptak helyet és az étkező is itt található. Egy tágas és látványos lépcsősoron lehet feljutni az emeletre, ahol vendégszobák és egy koncert- és konferenciaterem található. A kastélyhoz továbbá tartozik egy kápolna, két vendégház valamint egy 7,5 hektáros angolpark két tóval és egy folyóval.

Galéria

Térkép