Tatai Ernő tamburakészítő munkássága

Tatai Ernő tamburakészítő munkássága
Tatai Ernő 1956-ban született a Tolna megyei Bonyhádon, most Tevelen él. Hobbi szinten kezdett foglalkozni a hangszerkészítéssel, amit a zene iránti szeretete és érdeklődése motivált. Munkája során leginkább a népi hangszerkészítés áll hozzá közel, ezen belül pedig a pengetős hangszerek, nevezetesen a tambura hangszercsalád.

1978 óta foglalkozik prímatambura készítéssel, melyeket kezdetben saját tapasztalatai alapján állított össze. Ma rajz után készíti hangszereit. Hangszereit különböző faanyagokból állítja össze, melyeket több évtizede saját maga szerez be és gyűjt össze. Vésett tamburákat, több darabból álló prímtamburákat, kontra tamburát és bassprímet is készít.

Hangszereivel 2015 óta vesz részt helyi, megyei és országos kiállításokon, ahol ezidáig 31 minősített hangszerrel szerepelt.

2021-ben az ötévenként megrendezésre kerülő Országos Népművészeti Kiállításon a legrangosabb a Gránátalma Díjat nyerte el. Augusztusban a Népművészet Mestere címet, szeptemberben pedig a Népi Mesterségek Művészete Pályázaton a Tambura Család című alkotással Nagy Díjat kapott.


"Négy éves koromban találkoztam először a tamburával, mivel édesapám készítette és játszott is rajta. Sok nyarat töltöttem nagyapámnál Barcson, aki szintén hobbi szinten készített tamburát. Ott láttam először, hogy hogyan készül a hangszer, hogyan hangolja be és hogyan játszik rajta. Nővérem lakodalmán tambura zenekar játszott és ott, ahogy több szólamban megszólalt a tambura család muzsikája, tudatosult bennem, hogy mindig is vonzott ez a pengetős hangszer és szeretnék vele komolyan foglalkozni. 1976-os házasságkötésemkor elhagyva a szülői házat, az ott lévő prímtamburát magammal vittem. Addig próbálgattam, míg három hónap alatt, autodidakta módon megtanultam játszani rajta. Látva a tamburát és korábban, hogy hogyan készítették a felmenőim a hangszert, megpróbáltam egyet összerakni magamnak. Elsőre nagyon jól sikerült. Elvittem Pécsre egy hangszerkészítőhöz, hogy lekottázza, de nem vállalta. Így magam fejeztem be.

Zenész ismerőseim között hamar elterjedt a híre, hogy jó hangszereket készítek. Egyre több megrendelésem lett készítésre és javításra. Ez boldoggá tett, örömömet leltem benne. A javítások során megismertem régi mesterek hangszereit, így rálátásom lett az anyagokra, vastagságukra, a korpuszra, a mintázatra, stb. Ma már rajz után készítem a hangszereket, ami sok türelmet, precizitást és kitartást kíván, mivel a milliméter töredéke pontossággal kell dolgozni a hangzás miatt. Hangszereimet különböző faanyagokból állítom össze, melyeket több évtizede magam szerzek be és gyűjtöttem össze. Úgy, mint: boszniai lucfenyő Horvátországból, juharfa, diófa Svájcból, egzotikus faanyagokat, mint ébenfa, mahagóni, amaretti Svájcból. Tudatosa és folyamatosan több éves faanyagot szerzek be, melyeket megfelelő helyen tárolok a tökéletes száradás miatt. Van olyan fa, amit 20 éve szereztem be és minden darabját igyekszem felhasználni.

Saját magam készítettem szerszámokat a fa megmunkálásához, pl. vésőket, jelölőket, késeket, stb. Az egyéb szükséges eszközöket és anyagokat, melyeket a sok éves tapasztalataim alapján legjobbnak találok, külföldön szerzem be. Úgy mint: húrgépeket, húrokat Horvátországból, gyöngyház berakásokat, sellakot kézi fényezéshez Ázsiából, Thaiföldről rendelem meg. Ma már vésett tamburákat is készítek, több darabból álló prímtamburákat, kontra tamburát és bassprímet úgy szintén. Egy-egy hangszer elkészítése egy-másfél hónapot vesz igénybe, nagyon időigényes és aprólékos elfoglaltság.

Tamburáimmal 2015 óta veszek részt helyi, megyei és országos kiállításokon. Eddig 31 darab minősített hangszeremmel szerepeltem. Munkám során nagy gondossággal választom ki az anyagot. Különös figyelemmel vagyok a formákra, színekre, berakásokra. Nagyon fontos és hasznos számomra a zsűrizett hangszerekre adott vélemény, melyet építő jelleggel fogadok annak érdekében, hogy minél magasabb színvonalon, egyedi, kiváló hangzású és minőségű tamburák készüljenek.

Eddig készítettem prím tamburákat, A-bassprim tamburákat, E-kontra tamburákat. Jövőbeni terveim között szerepel ”É-prim” tambura, tambura brácsa és nagybőgő készítése, de kaptam felkérést citera készítésére is. Tudásomat, a hangszerkészítés technikáját, saját tapasztalataimat szívesen megosztanám a fiatalabb generációval, hogy ez a szép és értékteremtő munka megmaradjon az utókornak és a hazámnak. Célom, hogy ápoljam és megőrizzem a népművészetet és a hagyományokat. Kiemelt célom a mesteri cím elnyerése. Mottóm: „Hangszereimmel szeretném elérni, hogy boldoggá tudnék tenni sok embert a zene világában.

2021 év volt az álmaim egy része megvalósulásának éve. 2018-ban a háromévente megrendezésre kerülő Országos Népi Mesterségek Művészete Pályázaton első helyezést értem el. Utána fogalmazódott meg bennem, hogy megalkossam a tambura család összes tagját.

A szakirodalomban folytatott kutatásaim során tudtam meg, hogy az 1900-as évek elején négy hírneves hangszerkészítő a cigányzenekarok mintájára megalkotta a tambura család hangszereit: Mogyoróssy Gyula , Kudlik Béla, Ranga Lajos, Boczán Lajos.

Elhatározásomban megerősített a 2020-ban megjelent Tambura-tanulmányok című könyv, melyet Ederics Gábor, Szabó Zoltán és Juhász Katalin szerkesztettek.

2021-ben részt vettem az ötévenként megrendezésre kerülő Országos Népművészeti Kiállításon, ahol a legrangosabb díjat, a Gránátalma Díjat nyertem el.

2021 augusztusában elnyertem a Népművészet Mestere Címet. 2021 szeptemberében a Népi Mesterségek Művészete Pályázaton a Tambura Család című alkotásommal Nagy Díjat kaptam.

Nagy álmom még, hogy a hangszereimet egy tambura zenekar megszólaltassa és erről hanganyagot készíthessek. Célom, hogy fent maradjon a zenét értő és szerető emberek számára.

Mottóm: hangszereimmel szeretnék sok embert boldoggá tenni a zenei világban. ”

Galéria