A tíz-tizenkét szereplős játék résztvevői egy-két kivétellel mindenütt férfiak, fiúk. Régebben a házas emberek szokása volt, ma már főként a fiatalabb korosztályé, kiegészülve egy női kórussal, amely viseletben kíséri a játékot. Vallásos jellege, adománygyűjtő és szórakoztató szerepe mellett mára a bukovinai székelységhez való tartozás kifejezése lett, a hagyományok éltetése a cél. Középpontjában a szálláskeresés áll, ami szimbolikus, hiszen az erős összetartozás-tudatú népcsoport kétszázötven éves történelme alatt többször kényszerült szülőföldjét, lakóhelyét elhagyva újabb és újabb vidékeken otthonra találni. A legnagyobb erővel Bonyhád környékén megújuló csobányolást 2013-ban felvették a Szellemi Kulturális Örökség nemzeti listájára.
A Tolna Megyei Értéktár Bizottság 2017-ben a bukovinai székelyek betlehemes játékát, a csobányolást kiemelt megyei értéknek, azaz Tolnaikumnak minősítette.
Tolna Vármegyei Értéktár Bizottság
7100 Szekszárd, Szent István tér 11-13.
A Tolna Vármegyei Értéktár honlapja az Agrárminisztérium pályázati forrásából, a Hungarikum Bizottság támogatásával jött létre.