A Szeszgyár épületcsoportja a falu legkülső házaitól mintegy fél kilométerre helyezkedik el. Középen található maga a háromszintes gyárépület, amelyet a Kunffy család építtetett. A 19. század végére elkészült objektumot jellegzetes „milleneumi” stílusban emelték.
A borjádi sörétgyár a megye legrangosabb ipari műemléke. Az egykor impozáns épületet Pichler Gusztáv építtette és üzemeltette saját birtokán. Ő felismerte a lehetőséget, hogy az iparnak és a vadászatnak nagy mennyiségű sörétre van szüksége, amit csak nehezen lehetett külföldről beszerezni.
Az őcsényi repülőtér a második világháború óta jellegzetes tartozéka a falunak. A történelem úgy hozta, hogy a repülőtér a helyi légi sport és a mezőgazdasági repülés mellett a magyar hőlégballon repülés ikonikus helyszínévé vált.
A Sárköz belvizeinek elvezetésére a Sárvíz torkolatánál 1879-ben háromnyílású zsilipet készítettek, ami azonban a felgyülemlett belvizet gravitációsan nem tudta elvezetni. Ezért 1896-ban szivattyúházat építettek, három, egyenként 1,5 m3/sec teljesítményű, Schlich-Nicholson gyártmányú, vízszintes tengelyű centrifugál szivattyút állítottak be, melyeket a Röck Gépgyárban készített gőzgépek hajtottak.
az ipari termelés – beleértve a kézműipart, kézművességet is – szellemi termékei és tárgyi javai, különösen az egyes technológiák, technikák, berendezés-, gép- és műszergyártás, műszaki eszközökkel végzett személy- és áruszállítás;